Strava cyklisty v den vytrvalostního výkonu

Základní zásady:

1. Nikdy nekonzumovat nové potraviny, všechny tedy testovat během tréninkového období.

2. Vysokosacharidová strava v celém tréninkovém období s dostatkem tekutin a vitamínů.

3. V den  startu poslední velké jídlo 3-4 hodiny předem, 2 hodiny předem menší porce sacharidů, které máš vyzkoušené a dobře je tedy toleruješ, ale pozor na hodnotu glykemického indexu, vybírat ty s nízkým GI / viz minulý článek / + 3 sklenice nejlépe vody. 1 hodinu před startem malá porce sacharidů zásadně s minimálním glykemickým indexem- jinak hrozí během výkonu únava z hypoglykemie, kterou způsobují sacharidy s vysokým GI. Nejlépe ovesná či pohanková kaše, ovoce,kaše Nutrilline. Zásadně žádné tuky ani bílkoviny, pozor nevhodná vláknina- tj.celozrnné pečivo, luštěniny, zelenina. Těsně před startem 100 až 400ml vody a možný i sacharid s vyšším glykemickým indexem - banán, sportovní tyčinka, rozinky, lívanec s medem, vafle s marmeládou, kaše. Reakce na dané kombinace stravy nutno vyzkoušet mimo závodní období!

Stravovací rozvrh se také mění dle času startu, dle věku sportovce a jeho hmotnosti, dle délky tratě a dle míry trénovanosti. Pokud je někdo nervozní v den závodu natolik, že nemůže konzumovat tuhé potraviny, klade důraz na dostatečnou stravu den před závodem, kdy je nutné i 2x večeřet.

4. V tréninkovém období nutné trénovat nejen svaly, ale i trávicí trakt a mozek. Pokud jsou tyto 3 oblasti ve výborné shodě,jste na nejlepší cestě k výborným výsledkům !

 

MUDr. Monika Oslizlová, ambulance sportovní medicíny a výživy

Podrobný návrh stravy pro vytrvalostní sporty každému sportovci na míru: Studio  40, telefon  724 878 328

 

Příště:  Strava během vytrvalostního závodu