IRONTOUR 2017

Po dvoch vyčerpávajúcich sezónach som sa rozhodol tento rok vsadiť na menej akcií ale zato tých čo mám rád alebo sú niečim výnimočné. Bajkové etapáky som si už niekolko x prežil a zanechali vo mne niečo čo ma k podobným typom závodenia vždy bude ťahať. Čo človeka bolí to si asi viac zapametá a zanechá to v konečnom dôsledku silnejší dojem.

Už minulý rok som sa dozvedel o akcii na mojom obľúbenom ostrove Elba. Druhý rok sa tu organizuje výnimočný "etapový" triatlon, ktorých je v dnešnej dobe ešte poskromnu. Jedná sa o 5 závodov v 5 dňoch. Nebolo treba teda moc a na túto akciu som sa registroval.

1


Na ostrov sme prišli s malým predstihom takže bol čas aj na malú aklimatizáciu.
Závodníci sa mohli prihlásiť buď na jednotlivý závod alebo na etapák kde bolo pre dosiahnutie Finisherskej medajle potrebné dokončiť 4. závody. Preto sa v každom dni štartové pole neprehladne menilo a ťažko sa tak určovalo kto vlastne ide komplet etapák a aké priebežné miesto držíme.

Deň prvý - Olympijský triatlon Cavo - 1,5/40/10

Plávanie na dva okruhy s výbehom z vody, vzhladom k vyššiemu počtu štartujúcich je štart rozdelený na 3 vlny, štartujem z druhej so všetkými českými reprezentantmi ktorých sa nakoniec zúčastnilo 8. v celom etapáku.
Vo vode hliadkuju člny s komisármi ktorý občas pískaju a navigujú zablúdilých plavcov. Z vody nakoniec bez večších zádrhelov vybieham na 66. pozícii.

2

Na cyklistickú časť vstupujem s dalším českým závodníkom Róbertom Mrkvičkom s ktorým sa potiahneme a občas stíhame aj podebatiť, hlavne v kopcoch kde obdivujem Róbertovu kazetu "ala ježko". 40km cyklistika má dva okruhy z Cava cez Rio nell Elba z prevýšením cca 550m. V druhom kole sa nám podarí chytiť dobrú skupinu kde ma síce v zjazdoch malinko zdržujú ale nejdem cez nich lebo viem že ma zas donútia do kopcov v tempe na ktoré by som sa ja sám nedonútil. Posledných 8km je z kopca tak sa snažím v druhom kole v zjazde neplašiť a vytočit. V jednej s posledných ostrejších zákrut Róbert dostáva defekt a letí saltom do garádu, pribrzďujem zistujem že je ok a pokračujem do depa. Cyklistiku zvládam na 37. pozícii trošku si polepšujem a vybieham na 10.km beh s mixovým povrchom a prevýšenim 220m.

2-2

Viem že teraz ma bude sťahovat kvantum závodníkov čo sa potvrdzuje hneď po výbehu z depa kde ma na prvom km sťahujú hneď dvaja letci, snažím sa ale udržať pokiaľ možno konštantné tempo pri pomyslení na ďalšie štyri dni. Asfalt po cca kilometri prechádza v šotolinu a po šiesty kilometer kde je točka sa stále tiahne do kopca, chvíľku zbehu a kontrola pozícii a ja dúfam že už sa do kopca nepobeží v čom sa šeredne mýlim, zatínam zuby a snažím sa už pred seba nikoho nepustiť v kopcoch pridávam a v zbehu pri ktorom viem že už bude čoskoro zas asfalt a posledný kilometer púšťam nohy a predieham dvoch závodníkov. Na ceste kontrolujem pozíciu a podarí sa mi už neutržiť daľšie straty. Dobieham na 51. pozícii (170), 10. v kat. za 2:48:30 z čím som na tejto olymijskej trati pomerne spokojný.

Deň druhý - Sprint Triathlon Fetovaia - Marciana - 750/20/5

Cyklistická časť tohoto dňa je mi viac ako známa z Elbamana a viem že ma rozhodne nečaká moc jazdy z kopca.
Plávanie na jeden okruh v dĺžke 750m sice nekorenšpoduje s propozíciami ale na to sme si už u Italov zvykli a baví nás to skôr ako rozčuľuje. Ich kľudný prístup k veci kedy snáď ani na jeden štart neboli vo vode pripravené bójky ešte 30min pred štartom zvládali famózne s kľudom a vždy im vše vyšlo len dokazovalo v akom zbytočne hektickom svete žijeme na "severe".

Plávanie dnes bez štartových vĺn čo malo vo vode za následok tlačenie, kopance ktoré ma trošku vyviedli z tempa ale nakoniec vyliezam z vody za 14. minút na 69. pozícii dlhší prebeh po piesočnej pláži a vyrážam v ústrety kopcom.

2-3

Na kole ktoré má 20 km s prevýšením 630m sa úplne necítim a posledné metre pred Marcianou ma doťahuje Mirek Pavlík ktorý do kopca ťahá o 15 kíl menej :D
Cyklistiku zvládam za 49:24 na 45. pozícii a pomalinky vybieham na propozične najhorší beh všetkých dní ktorý na 5km údajne disponuje 390m prevýšením.

3

Na to že sa vybieha a dobieha na skoro identické miesto ma tieto propozície strašia. Natrasované je to ale krásne beží sa okolo Cabinovii (lanovka na vrchol Monte Capane - najvyšší bod Elby 1019m.n.m.) a následne krásnym historickým mestom Marciana a jeho úzkymi uličkami plných schodov kde už bohužiaľ len kráčam a dúfam v skorý koniec utrpenia na slnku v teplotách cez 30 stupňov. V ciely sa objavujem po 1:28:12 na 69. pozícii (132), 16. kat.

Deň tretí - Sprint Triathlon Lacona 750/20/5

Tretí deň v mieste našeho pobytu sľuboval "najlahší" závod čo sa prevýšenia týka. Cyklistika s prevýšením 220m a beh viacmenej po rovinke.
Vedel som ale že je to klamlivé lebo sa vystupňuje tempo celého závodu a tak aj bolo...
Plávanie zas na 1 okruh, nevyhli sa mi zas kopance dokonca mi nejaký premotivovaný italský hřebec potopil hlavu a tak ma zas vyviedol z tempa, z vody ale idem 13:53min. na 64.pozícii, depo ku ktorému treba málinko prebehnúť cca 300m sa tým pádom pretahuje a vyrážam na kolo. Skupinkou sa nechám vyviezť na kopec kde sa rozdýcham a začínam postupne stahovať skupinku za skupinkov, viacmenej tak vediem osamotenú cyklistiku. Trasu dobre poznám a snažím sa na tejto rýchlej trati získať aspoň v zjazdoch ktoré sa mi podarí rezať rýchlejšie ako mnohým protivníkom a tak sa dostávam do depa po 33 minútach  s priemernou rýchlostou cez 36km/hod na 29. pozícii.

4

Bežecká časť vedúca po hlavnej ceste v mestečku Lacona lemujúca fanclub českej strednej školy mohutne povzbudzuje každého z nás Čechoslovákov, dva okruhy po rovinke dobieham za 1:13:37 na 64. pozícii (139), 15. kat.

Deň štvrtý - Sprint Triathlon PortoFerraio 750/20/5

Štvrtá etapa sľubovala dačo výnimočné, síce v mojej "najneobľúbenejšej" disciplíne behu ale aspoň som dúfal v to že mi to martírium zmierní. Tento triatlon sa odohrával v hlavnom meste Elby, plávanie priamo v prístave medzi kotviacimi jachtami, depo na úžastnom starom námestičku, cyklistika na výbežok Enfola a na začiatku spomínaný beh po starobilých hradbách s nádhernými výhladmi na mesto po ktorých sa prechádzal sám Napoleon.

5

Plávanie tento krát z vody to trošku spríjemnilo. Plávalo sa na dva okruhy takže sme sa vo vode malinko tesnili. Z vody sa vychádzalo priamo na mólo cez schodík takže trošku iné ako predošlé dni, zvládol som ho za 14:14 na 53. pozícii po cca 200m prebehu do depa vyrážam na kolo a snažím sa udržať cyklistu ktorý sa mi v kopcoch stratí a ja tak idem väčšinu trate sám. Podarí sa mi až cca 5 km pred depom po celkom kopcovitých úsekoch spolupracovať s Italom ktorého si pametám s predošlých dní že sa okolo seba motáme. V zjazdoch mu cukám ale vždy mu dám šancu vrátiť sa a on sa mne odvďačuje v poslednom kopci a čaká zas on na mňa. Do depa prichádzame spolu no mne je jasné že ho vidím naposledy. Cyklistika za 34:36 (priemer cez 34,7km/hod). Depo zvládam rýchlejšie a on ma po cca 600m zbieha a ďakujeme si navzájom za spoluprácu na kole a už sledujem len jeho chrbát. Viem že ma čaká výživné prevýšenie, beh po meste po starobylých schodoch hradbách týčiacich sa nad starým mestom s úžastným výhľadom na ostrov a more si užívam. Po cyklistike už nezvládam bežať po schodoch tak sa snažím aspoň svižne šľapať a užívať si krásne panoramata. Posledný kilometer a pol je rýchly zbeh po schodoch v nádherných úzkych italských uličkách, okolo vily kde žil Napoleon a cielová rovinka na mole hned u mora ma privítala po 1:12:52 na 51. pozícii (119), 12. kat. Hneď po dobehu som si mohol užiť skok z mola do mora a tak schladiť prehriate telo. 
Už som vedel že je dobre, Finisherská medajla je zaistená ale vo vnútri som vedel že nedokončiť piaty závod by mi bolo ľúto a tak som sa snáď na piaty deň aj tešil aj keď znamenal náš odchod z ostrova ktorý by som si kľudne predĺžil na neurčito ;)

Deň piaty - Sprint Triathlon Naregno - Capoliveri 750/20/5

Posledný deň som sa rozhodol užiť si napriek tomu že som vedel aká tažká cyklistika nás čaká, o behu som šajnu moc nemal. Na závod sa nás postavilo už o poznanie menej závodníkov. Či to bolo sposobené tým že stačilo dokončiť 4 závody už neviem ale apsoň sme sa netlačili vo vode a tento x som neutrpel žiadny bližši stret s inými plavcami.
More sa s nami v posledný deň rozlúčilo vlnkami v ktorých sa mi ale plávalo celkom dobre a tak leziem s vody 13:21 na 47. pozícii a po zas celkom dlhom prebehu cca 400m do depa vybieham na cyklistiku. Áno vybieham, hneď po depe je prudká krátka stojka a po vzore závodníkov predomnou volím výbeh. Cyklistika je prvých cca 4km stále do kopca a som vďačný za požičanú kazetu s 32. zubami, s mojimi "dablami 53/39" by som sa inak na Elbe asi dosť vytrápil. Začínam sťahovať, v prvom kole sa mi darí Pavla Hotaře a v druhom dokonca Tomáše Bednaře ktorý posledný deň už pravdepodobne vypustil alebo som sa ja tak neuveriteľne zlepšil :D
Trať bola sice kopcovitá ale druhá polovica mi svedčila a v zjazdoch som zas dačo málo dokázal posťahovať. Každopádne sa zas jednalo o nádherne natrasovanú cyklistiku ktorá viedla úžasným horským mestečkom Capoliveri a celé ho obkrúžila. Po dojazde do depa viem že som na tom celkom slušne. Bike som zvládol v týchto náročných podmienkach za 46:40 čo pri trati 20km a 580 výškových a priemernej rýchlosti 26km stačilo na 33. pozíciu.
Vybieham na beh osamotený, súper predomnou v ďalekom nedohľadne a za mnou nevidím nikoho. Po prebehu po nabreží cca 600m vbieham do terénu a do schodov ktoré lemujú more. Dúfal som že beh sa bude aspoň vlniť no bohužial pravda bola iná. Výbeh nekončil, kopec sa stále uťahoval a tempo v kopci bolo ťažké udržať. Zrazu si ma dotiahol Mirek Pavlík ktorý si strážil závodníka ktorého som docvakol a bežal už pár chíľ s ním. Patril do jeho kategórie a Mirek tento posledný deň by aj život položil len aby mu neušlo prvenstvo v kategorii. Čas skoro neubiehal a trať sa zdala nekonečná, vnímam len že sme nastúpali hrubo metrov a Capoliveri mám zas v úrovni očí. Konečne sme na vrchu a začíname zbiehať. Kopec je ale tak prudký že si dávam pozor aby som v teréne ešte neutržil nejaké zranenie a udržujem odstup od chlpapa predomnou. Keď už viem že je ciel do 800m, počujem hudbu a spíkera viem že musím nastúpiť. Kopec je ešte stále strmý a závodník predomnou je v kategórii nad 50 (s Mirkom) tak dúfam že snáď sa nebude blázniť a nepobeží za mnou keď to pustím. Taktika sa vyplatila a môj nástup neakceptuje a dostávam sa tak bezpečne pred neho a dobieham si svoj posledný Irontourácky závod v čase 1:25:19 kde sa mi podarilo na tomto ťažkom behu utržiť porážku len od jedného závodníka s čím som nad rámec spokojný. Dnes teda uzatváram závod z 37. pozície (109).

Celkovo sa mi podarí IRONTOUR 2017 dokončiť na 46. pozícii z koľkých je ťažko povedať kedže sa každý deň počet účastníkov menil a kompletných 5 pretekov nás dokončilo niečo do 80. závodníkov, ostatný odzávodili 4. a iný ktorý už neboli Finisheri nakoniec naplnili celkový počet účasnikov v počte k 230 ľuďom.

Každopádne môžem tento podnik všetkým vrelo odporučiť. Je to niečo čo u nás nie je, a aj keď bude nikdy s takou atmosférou, každý deň iným morom, neúrekom kopcov, stabilným slnečným a teplým počasím (ktoré tohoto roku u nás chýba), priateľskou náturov Italov,vynikajúcimi pasta party po každom závode, dvojmetrovou tortou pri slávnostnom ukončovaní a mnoho ďalšieho úžastného.... Bolo to ťažkých ale krásnych 5 závodných dní a napriek kratším dištanciám vôbec nie ľahkých a nudných.

Pre milovníkov hrubých plášťov, hliny, kamenia a šialených stúpaní ponúka Irontour aj verziu Cross ktorá sa odohráva mesiac pred silničnou verziou, mne už teraz vŕta hlavou, škoda len že je táto verzia "len" štvordňová :D

Ďakujem Markétke (support aký by mal mať každý), Kamilovi ktorý nás na Elbu odviezol a nič nám nezjedol a nevypil - žije s kozmickej stravy (www.mojemana.cz) a Mirkovi bez ktorého by sme Česká výprava neboli v takom povedomí (5 x bedňa, celkovo v kat. zlato)

Snáď sa mi zas podarí ešte niekedy pokoriť nejaký triatlonový etapák a ako bonus by mohlo byť podobne úžastné miesto ake ponúka nádherna a milovaná Elba.

 

6

Napriek tomu že som sa snažil napísať stručný report sa mi to zas moc nepodarilo, tak snáď aspoň niekto koho by podobná akcia zaujímala vydržal dokonca :) rád poskytnem bližšie info osobne :)

Web: www.irontour.it

Video: Promo 2016 https://www.youtube.com/watch?v=Hf1Y3Kp40Vw

Výsledky: https://www.mysdam.net/events/event/results-download_35701.do