Príprava na Oravaman 2016

 

Pred pretekom Oravaman som sa rozhodol zapojiť do prípravy dva preteky výživné na kopce. Minulý víkend 25.6.2016 som sa zúčastnil závodu v krásnom prostredí Súľovských skál, kde som sa postavil na trať 60km s 2450m+.

20160625-10h00m33s-DSC 0449

Štart bol ako vždy v obci Súľov Hradná a štartovalo sa v poriadnom horúcom počasí. Začiatok trate sa zmenil čo bolo veľmi fajn, lebo sa šlo málo po asfalte. Dlhý čas sa šlo vo veľkej skupine po rozmočených lesných cestách. Pred prvým zjazdom, kde bol krátky výšvih ma zradila technika a roztrhol som reťaz. Nakoľko som nemal nitovačku a nik nebol okolo, pobral som sa na zjazd, čo sa vracal späť k štartu preteku. Po niekoľkých minútach som zohnal chalana, čo mi znitoval reťaz a zas som sa vybral na trať. Vedel som, že táto trať bude náročná, ale v tom teple čo bolo, bola pre mňa podstatne náročnejšia, nakoľko MTB jazdím veľmi málo. Trať preverila každého, ale okolitá príroda dodávala veľa sily a donútila ťa to prejsť. Samozrejme som si spravil na niektorých úsekoch aj prechádzku, kde bolo pre mňa náročné sedieť na kole.

Sulov 0157

https://www.youtube.com/watch?v=j12krRwpUik

Závod som nakoniec úspešne dokončil a s úsmevom na tvári som došiel do cieľa s časom 4:53:39 - abs:60 kat:9, čo ma po spomínaných technických problémoch potešilo.

Nakoľko jazdím málo kopcov a tento víkend sa okolo Poľany uskutočňoval 5.ročník cestného preteku Tour de Volcano s dĺžkou 135km a 1800m+, úspešne som sa ho zúčastnil, aj keď ma opäť neobišli technické problémy.

Minulý rok bolo na tomto závode pekelne teplo, ale tento rok počasie vyšlo super. Mierne pod mrakom síce s vetrom, ale dalo sa existovať. Trať viedla z Banskej Bystrice – Brezno – Čierny Balog – Lom nad Rimavicou – Hriňová – Detva – Zolná – Horná Mičiná – Môlča – Banská Bystrica. Do Brezna sme šli celý pelotón spolu, ale preteky sa začínajú až za ním, kde na nás čakalo 10km stúpanie na Lom nad Rimavicou.

IMG 6612

V dobrej pozícii, kde som sa v miernom kopci držal s väčšinou pelotónu, ma zradila kazeta a rozsypala sa mi. Nakoľko som nemal sprievodné vozidlo, nemal mi kto pomôcť a až po dlhom čase sa mi ju podarilo ako tak dotiahnuť rukou a prísť na vrchol stúpania, kde som si myslel, že bude servisné vozidlo. No nebolo a tak som si len povedal, že dôjdem kam sa bude dať. Hneď v prvom zjazde, kde som zatiahol, to zas povolilo a musel som doťahovať. Celý čas som rozmýšľal len nad tým či zabaliť, či ísť aby sa počítalo. Rozhodol som sa ísť ďalej a vždy to dotiahnuť rukou. Napriek týmto problémom sa mi šlo fajn a bral som to ako bez hákový tréning na Oravaman.

IMG 6611

Do cieľa prichádzam po necelých 4:30 hodinách s oficiálnym časom 4:26:51, kde som riešením môjho technického stavu kola stratil 25min. Neberiem to tragicky ale povzbudivo, keďže to bol dobrý tréning pred triatlonom Oravaman.

Oba preteky MTB maratón Súľovské skaly a cestu Tour de Volcano môžem len každému odporučiť. Sú to krásne preteky pre každého.

https://www.youtube.com/watch?v=sqUnQmslJFA&feature=youtu.be https://www.youtube.com/watch?v=cbq-6TdJgag&feature=youtu.be

S pozdravom Kubo