Podzim na kole

Současné deštivé počasí už na kolo nikoho moc neláká, ale já se ještě vrátím pár postřehy do pěkného babího léta. Letos jsem se zúčastnil o něco méně závodů než loni, ale přesto přibyly o pro mne nové závody. 

KPŽ ZnojmoJedním z nich byl závod KPŽ Burčák tour ve Znojmě. Protože jsem se (ač velmi nerad) dostal svým rokem narození do poslední kategorie (jak říká Franko, „duchny“), tajně jsem doufal v umístění na stupních vítězů. Na závodech v našem regionu jsem byl zatím vždy na bedně, a tak jsem si lehce věřil. Možná měl vliv na výkon lahodný burčák konzumovaný s kamarády z CykloHaF v Šatově, ale bylo z toho pro mne celkové 155. místo a až 6. místo v kategorii (ze 32 „starců“). Letecký závod mezi vinicemi mí vrstevníci zvládli mnohem rychleji (někteří do 60. místa) a já letos poprvé nestál na bedně. Zklamaný jsem však nebyl, protože za mnou zůstalo téměř 700 dalších bikerů. Ale byl to pěkný víkend.

Po závodě ve Znojmě jsem si odskočil na prodloužený víkend do okolí Broumovska, Adršpachu, Teplic nad Metují i polského Radkowa, s prima partou cyklistů Zombíků pod vedením skvělého traséra Pavla Ševčíka. Na tuto, pro ně již tradiční akci, jsem byl zván již několikrát, ale po letošku lituji, že jsem nejel již dříve. Nádherná příroda, výborné cyklostezky (někdy dost náročné) a k tomu skvělé počasí. Také pan domácí do toho všeho zapadal svým ubytovacím zázemím a chutnou stravou. Znovu jsem si zkusil pár úseků ze závodu Sudety, ale opět jsem je šel pěšky. Holt ta technika a odvaha tady už nebude. Ale jinak super akce. Broumovsko

Na další závod KPŽ jsem se vydal jako již tradičně do Oder na pověstnou Oderskou mlýnici. Letos jsem jel již po jedenácté v řadě. Po posledních chladných a blátivých letech nás přivítal nádherný podzimní den plný slunce a suchá trať. Po konfrontaci ze Znojma už jsem takový optimista nebyl, ale závod se mi celkem vydařil a bylo z toho celkové 188. místa (ze 640 závodníků) a 7. místo (ze 30) v kategorii s časem 2:29 hodin. Před pár lety bych byl s tímto časem daleko lépe umístěn, ale cyklistika i na této úrovni se stále zvedá a závodů KPŽ se účastní i tom jezdci v čele Boudným, a letos mě porazil i Jarda Kulhavý, což mě překvapilo. V kategorii „důchodců“ byli přede mnou zase ti stejní jako ve Znojmě, ale jsou to většinou bývalí cyklisté a jsou fakt dobří.

Broumovsko

Chuť jsem si spravil poslední krásný slunečný víkend v sobotu 1. 10. na závodě v Opavě na Sádráku. Jel se zde MTB Cross na hodinu a jedno kolo. Počasí skvělé, divácká kulisa také a i zázemí závodu se zlepšilo. Trať nebyla vůbec lehká, ale rychlá a technicky náročná. Nechyběly ani tradiční klády na trati, které mne asi stály první místo v kategorii, protože já je přebíhal s kolem v ruce a můj soupeř z kategorie nad 50 let Radim Juran je přejížděl. Ale když jsem viděl, jak vypadal na fotkách po závodě (modřiny v obličeji) můj parťák z týmu Dušan Stoniš, který se pokoušel klády skákat na kole, dal jsem přednost zdraví, protože v mém věku už se zranění hojí déle a nějak to víc bolí. Bylo z toho ale nakonec pěkné 21. místo (z 65) a 2. místo v kategorii. Závod se mi ale celkově moc líbil.

Poslední závod letošní sezóny jsem jel MTB Cross v Holasovicích, kde jej poprvé pořádal místní Sokol. Dříve jsem zde aktivně hrával fotbal, takže jsem zde měl řadu známých a cítil se zde jako doma. Po předešlých propršených dnech dokonce i na závod vykouklo sluníčko. Trať byla „namotaná“ okolo fotbalového hřiště a na okolních polích, kde bylo strniště po kukuřici. Pořadatelům se i přes minimum zkušeností podařilo vytvořit divácky zajímavou trať, kterou okořenila účast místního občana, mistra republiky v silniční cyklistice, Tomáše Bucháčka. 

MTB CrossNakonec nás do závodu vyrazilo 20 bikerů a jelikož trať protínala oblíbenou cyklostezku Opava – Krnov, bylo i dost překvapených diváků, co se to zde děje (třeba Henžo a jiní). Tempo od začátku udával další z místních Honza Wertich a moje maličkost. Tomáš pojal závod ze začátku rekreačně (byl po nemoci), ale potom mu to nedalo a začal trošku závodit. Předjel mě asi v polovině závodu, ale Honza již první místo udržel a já dojel na 3. celkovém místě, když žádné věkové kategorie nebyly vypsány. Sprcha, klobása, vyhlášení vítězů, společné foto všech závodníků a pořadatelů a je po sezóně.

 

Hodnotím ji znova jako úspěšnou, kolo mě stále baví, ale těm mladším nedám nic zadarmo ani v dalších letech. Ještě je „starý“ Chuck párkrát prožene, nejen na kole. Začíná pomalu zima, na Jizerskou 50 jsem již přihlášen a rád pojedu s kýmkoliv potrénovat do Jeseníků a okolí.