mezi Krušnohorci na bajku

Vynucená závodní pauza (potravní doplňky typu ATB se závoděním moc dohromady nejdou), tak jsem se stal cykloturistou. A musím říct, že víc času na zevlování a poznávačku nových krajů není k zahození, místo reportu ze závodu tak píšu cestopis. Tentokrát jedu společně s mojí Janou a volba padla na Krušné hory alias Erzgebirge, znal jsem zatím jen v zimě, a to ještě z dob studií a hluboké totality, tedy pravěk. 

Stačí pohled na mapu a člověk zjistí, že tyhle hory jsou dost do délky, aspoň na české straně, atlas říká 130 km. Základnu máme v městečku Pernink, přibližně někde uprostřed těch kopců, v příjemném penzionu Max s fajn majiteli. Je to kousek od Abertam, v dosahu je Boží Dar a Klínovec, na poznávání máme víc než týden. 

Krušné hory nás bavily, až na pár profláklých míst řídká civilizace, když už se dostanete na široký hřeben (a náš Pernink má přes 800 n.m.), dá se jezdit i bez extra dlouhých a ostrých stoupání, pokud tedy nesjedete nedopatřením do nějakého „dolíku“. Hlavně se tam prakticky všude na kole může, až snad na pár výjimek typu „rašeliniště“ a „díra po dolování uranu", kdo by tam taky na kole chtěl zapadnout. Prořídlá civilizace má i nějaká negativa, hospoda není po každých pár kilometrech, a to nám až tak nevadilo.

Krušnohorci: domorodé obyvatelstvo (sice v Sudetech to bývá s domorodci složitější) bylo příjemné a vstřícné, na rozdíl od nejznámějšího Krušnohorce J.A.Náhlovského bylo nám většinou velmi podobné, a mluvilo i naším jazykem, takže s dorozuměním nebyl problém. V lesích bezpečno, lapkové z lesů dávno zmizeli, stali se z nich hostinští v nedalekém vnitrozemí. 

Krušnohorské putování v obrazech: 

 kolem Rolavy  kolem Rolavy  kolem Rolavy

Údolím Rolavy směrem na Nové Hamry, bezva krajina, příjemné svezení mírně z kopce kolem hučícího potoka, nejdřív široká šutrovice, pak chodník lesem, sem tam kořen, nic náročného. 

 Červená jáma Červená jáma  od Červené jámy na Abertamy 

Červená jáma na „červené“ hřebenovce pár km nad Perninkem, hospoda alá chaloupka Baby Jagy, někdo by řekl moderně "dřevostavba", o těch Novatop něco ví J. Dá se tady pojíst, vypít, prostě pobýt, plus bonusové výhledy … 

 po červené hřebenovce od Červené jámy na Mrtvý rybník po červené hřebenovce od Červené jámy na Mrtvý rybník  Mrtvý rybník 

Hřebenová trasa po červené TZ přes Blatenský vrch nad Horní Blatnou, místy „po tyčích“ zimního značení a po červené TZ k Mrtvému rybníku a dál po značce až na Boží Dar. Výhledy, hezká zvlněná krajina, žádné extra převýšení, v dálce Klínovec, před námi ovce, les, krása, klid  …

 Blatenský vrch - rozhledna z Blatenského vrchu dolů po červené 

Blatenský vrch s kamennou rozhlednou a nijak extra dlouhý, ale za začátku fakt výživný šutrový sjezd od rozhledny po červené TZ do Horní Blatné – fakt hezké, jen bacha na hubu J

Potůčky

Výlet do Potůčků, městečka na česko-německé hranici, připomíná to tady spíš předměstí Hanoje, jedna velká vietnamská tržnice. 

 sport-centrum Rabenberg - základna trail centra  Rabenberg - traily hladké i šutrové Rabenberg - traily hladké i šutrové 

Z Potůčků na Trail centrum Rabenberg na německé straně hor kousek za hranicemi, je snadno dosažitelný na kole z Perninku. Hezké technické bajkové ježdění ve stylu „něco mezi Rychlebskými stezkami a singly pod Smrkem“, nahoru je třeba vlastní silou, žádná lanovka, stálo to za to, hlavně ty schwarze-traily. Na rozdíl od našich obdobných lokalit tady za bajko-den chtějí 7 éček, tak jsem jim přispěl, no co. 

Plešivec  Plešivec

Výjezd po zelené TZ na nedaleký kopec Plešivec (od Perninku na dohled) a sjezd z vrcholu po modré až do Jáchymova. Zpátky z toho ďolíku na hřeben je hezky dlouhý výšlap. 

 Jáchymov 08 Jachymov2  hřebenová dálnice od Jáchymova  

Jáchymov, fakt podivný město, nelíbil se mi ani zamlada, těžba uranu za komoušů tu podle všeho zanechala stopy a ty ani čas nezavál. I v horách je to znát v podobě zavřených zchátralých dolů, sem tam zarostlá halda, taky pár rozpadlých barák, bývalých trestaneckých kolonií, patří to ke koloritu kraje. Těžilo se tady ledacos už od pradávna. 

Boží dar a na obzoru Božídarský špičák

Boží Dar – nejvýš položené město v Čechách. Tak tady jsou už vidět investovaný prachy, podle místních ještě nedávno taky prý nejzadluženější obec v Česku. Je to tam hezký, dá se slušně najíst, evidentně turist-centrum a větší koncentrace lidí a všeho … 

 Klínovec panoramata z Klinovce 

Zato nedaleký Klínovec - resp. horský hotel na vrcholku - je zpustlý až běda, zavřeno, neútulno. Na sjezdové trasy z Klínovce jsem se vykašlal, i když dost sjezdařů na sjezdových speciálech tam od lanovky rejdilo. Zato sjezd po žluté TZ z Klínovce do Jáchymova „korytem potoka“ jsem si užil. 

hraniční chodník na Český mlýn

Po hraničním hřebenu pustým lesem od Božího Daru na Český Mlýn – neznačený chodník přímo po hraničních kamenech, zakončeno hezkým padákem – tedy ne všichni z naší skupiny byly stejně nadšeni J - dolů do údolí na Český mlýn. Výšlap zpátky na hřeben přes Zlatý kopec a Mílov už tak snadný nebyl, dalších pár set nastoupaných metrů.

Pajndl1   Pajndl

Pro vyznavače drsnějšího bajkingu: přímo nad Perninkem ostrý výšlap na Tisovský vrch a na kamennou rozhlednu Pajndl. Z vrcholu pak hodně zajímavý technický sjezdík po žluté TZ po šutrech a kořenech na Tisovou z kategorie „to prostě musíš“!

 

Pernink - kamenný železniční most u nádraží    Pernink a sjezdovka u nádraží - dějiště prvního mistrovství ČSSR ve snowboardingu

Pernink a jeho kamenný železniční most v sousedství „málem“ nejvyšší vlakové stanice v Česku. 

Na závěr trochu sportovní historie: z Perninku pochází průkopníci snowboardingu u nás, konalo se tady i vůbec první mistrovství ČSSR ve snowboardingu, dokument „Sněžné děvky z Perninku“.