BIKE ADVENTURE: Mozek blondýna a Motor bruneta v akci

Do orientačního etapového závodu dvojic mě uvrtala Janča.

O Bike Adventure (dále jen BA) už jsem v samých superlativech slyšela dříve od známých a kamarádů, nikdy jsem se ale nepídila po podrobnostech.. Proč taky, když místo smyslu oplývám orientačním „nesmyslem“. Bajkový víkend v Dolní Moravě, kousek od Kralického Sněžníku, jsem nicméně neodmítla. Díky své orientační indispozici byla Jana jmenována MOZKEM celé akce , na mě zbyla mechanická část práce- šlapání, tahání, tedy vděčná funkce: MOTOR závodu ;)

                                 IMAG2170

 

Mapování jsme si prvně vyzkoušely a potrénovaly pár dní v Beskydech, techniku vypilovaly v Bikeparku Kyčerka, takže hurá na náš 1. Bike Adventure.

                  IMAG2139     IMAG2141

 

 

Podstata orienťáků

Co je vlastně podstatou orientačního MTB závodu? Orienťáci, nechť tento odstavec v klidu přeskočí ;) Hlavním cílem jednotlivých dvojic různých kategorií je nasbírání co nejvíce bodů za dva dny. Při prezentaci obdrží každá dvojička velkou mapu (naše 1:50 000), ve které jsou krom turistických značek naznačena na různých místech očíslovaná kolečka, tzv. kontroly+ S1 (start 1.etapy), S2 (start 2.etapy). Vyznačenou trasu závodu v mapě nenajdete. Tu si musíte naplánovat, natrasovat sami. A to je, jak mi jistě orienťáci dají zapravdu, dovednost ne zcela jednoduchá a záludná. V den startu obdržíte na tzv. mapovém startu vzdáleném cca 2km od ostrého startu bodové ohodnocení jednotlivých kontrol. Startuje cca 8 dvojic v 3 minutových intervalech. Po dojetí na mapový start začíná ta pravá zábava.

120714mr0707 CR Zbiroh BikeAdventure a  120714mr0890 CR Zbiroh BikeAdventure a

  

Na základě obdrženého lístečku s body kontrol se nyní rozhodujete, kam pojedete, jakou trasu zvolíte, abyste dojeli k co největšímu počtu kontrol a nasbírali tak co nejvíce bodů. Pak už si složíte mapu do mapníku a jedete vstříc „své“trase. Zde, na mapovém startu, vidíte, jak se závodníci rozjíždějí do různých směrů, volí různé varianty…Svůj lov za body máte samozřejmě časově omezen limitem, ve kterém musíte dojet zpět do místa startu. Zde se nachází poslední a zároveň jediná povinná kontrola. Pokud se opozdíte, přichází na řadu penalizace. Začínají se vám odečítat vaše pracně nasbírané body a to je kruté. Každá minuta = -2b., od patnácté minuty již -10b. a více než hodinové zdržení znamená úplné vynulování.

 

Jak jsme si vedly

 

I.ETAPA    „Zkušenosti = Gró závodu“

Časový limit pro tento den 6 hodin.mapu2

Nejvyšší bodová ohodnocení (100b., 80b., 50b.) umístěná do nejvyšších poloh, kopců, na SZ části území mapy. Naplánovaly jsme si slušnou porci km se slušným převýšením, většinou po turistických značkách, což se posléze ukázalo jako nejméně efektivní varianta. Cyklostezky v mapě zaznamenány nebyly a tak jsme se vydaly vstříc kopci Kraličáku krutým terénem.

 

 

Chodník po modré plný kořenů a kamenů do kopce dal zabrat. Z trilogy už jsem byla na takový terén zvyklá a tak jsem si jeho hravý výjezd užívala, pro Janču už značně vysílenou, to bylo trápení. Na vrcholu kopce Sušina jsme byly rády, že nás čeká sjezd, krásný kořenitý sjezd. Jaké nemilé překvapení nás čekalo dole, kde jsme zjistily, jak se urputně zdolaný kopec dal objet na okolo vrstevnicí po cyklosteze :D Rozčarování z „podrobné“ mapy pokračovalo dále. Napůl pěším horským výletem jsme ztratily minimálně hodinu času, a tak bylo třeba trasu poupravit a vypustit kontroly, které bychom nestihly.

 

              IMAG2155      IMAG2156

 

Další třešničkou dne byl Janin defekt po kamenitém sjezdu. Opraven vcelku rychle. Dále se díky lepícímu se řetězu podařilo Jane záhadně zasukovat řetěz na 2 smyčky. Todle jsem viděla prvně v životě. Bylo třeba použít hrubé ženské síly :D Podařilo se, nicméně jsme při manévrování nejspíš zohly vodítko smyku, takže kolo začalo při řazení regulérně stávkovat a v zápětí se připojila i Janina hlava, když začaly ke vší smůle drhnout desky o kotouč a při každém šlápnutí vyluzovaly nepěkné zvuky.

 

Při zjištění, že máme 45 minut do limitu začala stíhací jízda. Braly jsme to nejkratší cestou. Vítr foukal do protivky, jakožto tahoun jsem toho začínala mít plné kecky. Posledních 12km pro mě byla opravdová muka. Janča hlásila kráticí se čas, vydaly jsme ze sebe maximum. Dojely jsme do cíle 2 minutky po limitu, penalizace 4body.

 

IMAG2158

Rekapitulace:

  • odloveno 240b. (slabší průměr),
  • 11./24 v kategorii žen, absolutně
  • 262./360.
  • najeto přes 75km, nastoupán necelé 2tis.

S výsledkem jsem byl na premiéru spokojené, všimli jsme si desítek dvojic, které přecenily své síly nebo trasu a vybodovali se penalizací do nuly.

Poučené z vlastních chyb jsme usly jak špalek a těšily se na 2. etapu.

           

                     

           IMAG2159

 

II.ETAPA „Blondýna MOZEK a bruneta MOTOR“

 

Časový limit 4 hodiny.mapa1

V 10:13 jsme odstartovaly. Na mapový start tentokrát 2km do kopce s převýšením 200m, takže žádný med. Dojíždíme v kopci hodně dvojic, které startovaly 3 i 6 minut před námi.

Na vrcholku chytám lísteček s body a čekám chvilku na Janču. Rozprostíráme mapu na prvním volném místečku ve stínu a zaznačujeme hodnoty bodů ke kontrolám. Naplánujeme trasu podstatně rozumnější, reálnější a rychlejší než včera.

 

Po necelé hodince už máme 2 kontroly, to nás potěšilo. Jedeme sjízdnější terénem než včera , tak i průměrná rychlost je o dost vyšší. Několikrát se na cestách míjíme s Marcelem Sládkem a jeho parťákem Peťou Karkošem (GHOST Mojekolo), část trasy jedeme s nimi, necháváme se v dlouhém sjezdu unést a háknem se za kluky. Ejhle, dole všichni 4 zjišťujeme, že jsme už nahoře špatně odbočili a během chvilky tak ztratili pracně nastoupané metry L

 

IMAG2164 IMAG2165

 

Nevadí, volíme další variantu. Kluci se na rozdíl od nás vydávají pro vysoce ohodnocenou kontrolu na vrcholu hory  Suchý vrch(80b.) , my volíme jistotu, nemáme už tolik času, sbíráme menší hodnoty v okolních kopcích, nicméně blíže k cíli, abychom se vyvarovaly penalizaci. dnes se nám vyhly technické problémy. Hlídaly jsme si pravidelné jídlo a pití a tak i hlaďák se nám vyhnul velkým obloukem.

IMAG2166  IMAG2169

Do cíle jsme dojížděli s 10ti minutovou rezervou, přesto jsem se rozhodla za to posledních pár kilometrů vzít. V případě, kdy mají dvojice stejný počet bodů, totiž rozhoduje čas. Hrnuly jsme to v háku za dvěma chlapíky, kteří asi nestíhali limit. Dost vyšťavené jsme se dořítily do cíle. Radost z odvedené práce byla mnohem větší než včera. Sjely jsme z trasy jen jednou, posbíraly jsme téměř vše, co jsme si naplánovaly, stihly jsme limit a k našemu největšímu překvapení jsme si vybojovaly :

 

IMAG2173

  • krásné dělené 5./6. místo/24
  • nasbíráno 290 bodů, 0 b. penalizace
  • najeto 63km, nastoupáno 1328m
  • celkově v ženách jsme se tak posunuly na celkové 9. místo/24.
  • A to je na premiéru v orienťáku prej dost slušné, jak nás ujistily holky orienťačky.

 

Spokojené a plné nových dojmů, zážitků a vydáváme se domů. Těšíme se na další ročník, kde naše nabyté zkušenosti konečně zúročíme. Soupeřky, těšte se! ;)

 

             IMAG1257     

Pedálu zdar!

Karkule