Vánoce plné závodů

Většina bajkerů a bajkerek v Opavě využilo počasí a přes svátky točili o 106, ale já jsem měl v plánu se zůčastnit několika běžeckých závodů. Na cyklistickou sezónu se chci zase těšit tak jako minulý rok a ne si provětrávat hlavu v teplotách kolem nuly :-)

24.12 jsem se zůčastnil závodu v Jilešovicích, který měl 4 km. Kromě závodu šlo spíše o přátelské posezení s kamarády a kamarádkami. Vydal jsem se do Jilešovic na kole, zaběhl celkem solidně (6. místo celkově) a jel domů. 

stedrodenni_beh_jilesovice_033

26.12 jsem vyjel na litultovickou vánočku, závod měřil něco málo přes 10 km, takže to už taková sranda nebyla. Neběželo se špatně a bylo z toho celkově 5. místo (čas 39:05).

litultovicka_vanocka_2012_080

28.12 sjem byl pozván na 0. ročník POPAS 2012. Tento závod pořádají kamarádi z X-TRAIL Orlová a ikdyž byl vypsán pouze pro členy týmu, tak jsem se mohl s dalšímy Lysacupisty zůčastnit. Brzy ráno vyjíždíme do Ostravice, prezentujeme se, dávám potřebné kafe a colu. Start je naplánován na 9:00 a ikdyž pořadatelé očekávali, že budeme závodit POPAS ve sněhu, tak spíše jsme závodili v nižších partiích POPAS ve sračkách :-) 

Trasa je známá pro většinu turistů a účastníků B7 a to: Ostravice - Smrk - přehrada Šance - Lysá hora - Ostravice. V číslech: délka 27,5 km, převýšení 1800 metrů. 

V 9 tedy probíhá start a ihned mě čeká vrchařská prémie na vrcholu sjezdovky pod Smrkem, někteří dravci to rozbíhají skoro rychleji než na Lysacupu, držím pěkné tempo a kromě čerta (Tomáš Čer) jsou všichni zamnou. Po sjezdovce zjišťuji, že se jediný držím s čertem a běžíme tedy spolu k náročnému stoupání pod Smrkem. Tady mi čert ubíhá, ale mám ho stále na dohled. Vím, že nemá cenu jít hranu, závod bude ještě hodně dlouhý!

Na vrcholu Smrku se s čertem setkáváme odevzdávám kontrolní lístek a sebíhaváme spolu směrem k Šanci. Běžím solidní tempo dolů a čert se drží zamnou. Na Šanci jsme celkem rychle v solidním čase, ohlížím se jestli je někdo v dohlednu a nikoho nevidím. Žádný gel ani tyčinku nedávám a běžíme na Lysou horu, pořád se mi běží dobře a to máme nějakých 14 km v nohách. Ihned ve stoupání jde vidět, že čert je do kopce jinde, ale držím se zhruba do půlky kopce. Pod největší stěnou mě sekne a čert si běží směle dál :-)

Nějak doběhnu celou stěnu, kopnu gel a běžím dále. V tu chvíli si běžím už sám a mým cílem je držet druhé místo. Gel mě po chvilce nakopne a zvyšuju zase tempo. Konec stoupání na Lysou je náročný a to i z důvodu prašanu a neprošláplé stopy. Dobíhávám tedy na vrchol Lysé, odevzdávám další kontrolní lístek. Kontrola mi hlásí 5 minut ztrátu na čerta, jdu  na seběh směr Ostravice. Rvu to naplno, protože vím, že čert je v sebězích slabší než já. V tu chvíli se potýkám s žízní, jelikož jsem nebral žádný camelbag s pitím a šel na lehko. Seběh znám moc dobře, před týdnem jsem zde běžel lysacup, cesta je sice hodně kluzká, ale držím vysoké tempo, občas se ohlížím, zda mě někdo nedobíhá a běžím dále. Asi 2 kilometry před cílem je žížen již úkrutná a zastavuji u pramene a dávám si aspoň dva hlty horské vody. Konec závodu už doběhnu v slabším tempu, jsem už dost nakouřený, dávám poslední kopec do cíle a je konec.

pokolena

Nakonec jsem na čerta ztratil 2 minuty, to znamená, že jsem stáhl 3 minuty při seběhu a můj výsledný čas se zastavil na 3 hodinách a 6 minutách. V tento čas jsem nedoufal a je potřeba dodat, že jsem celý běžel :-)

Dávám kolu, jsem dost unavený a potřebuji chvíli, abych se dal do pořádku. Než doběhnou další závodníci, tak se stačím osprchovat a sedím už a čekám na jejich tváře. Poté čekáme na poslední závodníky, dáváme pivo a probíhá vyhlašování :-)

Závěrem bych vyzdvihnul snahu  lidiček z X-TRAILU udělat nekomerční závod, který je náročný jak terénem, tak délkou a převýšením. V závodech typu Lysacup a POPAS jde vidět, že účastníci jsou nejen závodníci, ale i kamarádi a to je také důvod proč se rád do hor vracím týden co týden. POPAS 2012 hodnotím velice kladně a je to jeden ze závodů, kde se budu rád vracet, ale samozřejmě jen za předpokladu, že budu na to mít :-)

Obsadil jsem 2.místo celkově i v kategorii a 2. místo na vrchařské prémii, velká spokojenost :-)