Silesia Hervis Kros Marathon

Když jsem slyšel ohlasy o loňském prvním ročníku tohoto závodu, pořádaného BSC Opava a viděl na mnoha pěkných fotografiích řadu známých cyklistů a ostatních sportovců, litoval jsem, že jsem u toho nebyl. Proto jsem neváhal a letos se přihlásil.

Měl jsem na výběr ze dvou tratí, které se lišily délkou a to 17km a 23km. Na kterou trať jsem se přihlásil? Já starý vůl, který běžel podobný závod někdy před 30ti lety se samozřejmě přihlásil na tu nejdelší. Jinak bych to přece nebyl já. Tři dny před závodem jsem se byl lehce proběhnout, abych zjistil co, a kde mě při běhu bolí a to byla moje celá příprava.

Start závodu byl v sobotu 13.10. 2012 v 10:00 na hřišti v Raduni, počasí bylo po nočním děštíku téměř ideální, na startu několik známých tváří a překvapením byla i přítomnost České televize (sestřih byl vysílán na ČT4 v pořadu Sport v regionech). Stavím se neohroženě do první řady a vůbec netuším, co mě čeká. Po startu běžíme do kopce do Vršovic, potom seběh k rybníkům u Chvalíkovic a výběh k vodárně nad Brankou. Tady to ještě celkem ujde, ale první problém nastává při seběhu loukou do Hradce n.Moravicí. Moje kolena a hlavně stehna zepředu mi naznačují, že s takovou zátěží už dávno nepočítaly. A je tady výběh do kopce na Kalvárii, který vybíhám (pokud se tomu dá říct běh), seběh do Kajlovce a znovu výběh na zámek. Začínám se propadat pořadím a slyším hlasy o trochu přepáleném začátku. Nohy bolí stále víc, ale mysl je ještě optimistická. Rady kolegů běžců před startem, ať běžím kilometr něco přes 5 minut, jsem se snažil vzít k srdci, ale značení o počtu uběhlých kilometrů na trati žádné není a tachometr z kola nemám kde zapnout. A tak běžím a běžím… Když vbíhám znovu do zámecké zahrady u hájovny, povzbuzují mě kolegové z týmu: „Chucku, už je to dobré, teď už běžíš jenom z kopce“. No právě, z kopce bolí stehna a kolena stále víc a já opět ztrácím. Můj tajný cíl, uběhnout závod pod 2 hodiny se začíná vzdalovat. Trošku jsem ožil, když probíhám Žimrovicemi okolo Belárie, občerstvuji, následuje přeběh mostu na Hradci, výběh ke hřbitovu a poslední seběh po louce do Branky. Tento si parádně „užívám“, a proto běžím zleva doprava, jinak bych se asi kutálel. Snažím se protáhnout krok, zrychluji a začínám dobíhat a i předbíhat několik běžců a to mě znova nabíjí. V závěru se pokouším a náznak finiše a je tady konečně cíl.

Můj cíl jsem sice nesplnil, čas byl 2:08 hod a 46. místo z 65 závodníků celkově. V mé kategorii jsem doběhl 4. (jediný cyklista), ale zážitek to byl opravdu perfektní. Celkem nás na všech tratích běželo 123 a je jen škoda, že cyklistů tady moc nebylo. Někteří se spokojili se siláckými řečmi po trénincích na kole U Chovatelů, že by to klidně běželi, ale nějak se jim nechce…

Závěrem: Skvělá trať (převýšení skoro 500m) a počasí, výborná organizace a pěkný zážitek. Jen jsem trošku podcenil přípravu, protože takový kross není kolo ani fotbal. Jen štěstí, že jste mě neviděli, jak chodím ze schodů dva dny po závodě.  Více informací a fotografie na www.silesiaopava.cz

Zapsal: Mirek Chuck Frkal