MTB Trilogy Half Race

K reportu sa kvoli časovému pressu dostávam sice neskoro ale predsa :)

Po minulom roku som si túto akciu nechcel nechať újsť. Aj keď sa snažím prevažne vyberať triatlonové závody vždy sa nájde priestor pre pekné bajkové jazdenie a závody. Tento rok som nakoniec ale zvolil trať Half ktorá teda nie je polovičná ale je skrátená vždy o pár km roti trati Extrem Race. Neclých 14 dni po Trilogy mám v pláne MTB etapový závod pod hlavičkou UCI vo Francii na Švajčiarsko Talianskom pomezí v západných Savoiských alpách národnom parku Vanoise.

Z NOVATOPU sme tam len ja a Kuba Sedlař ktorý ide tento rok Enduro. Je s nami ešte kamarát Daniel Howard - Zrzek na ktorého uzatvárame sázky ktorý deň sa tu rozseká :D

Do Teplic nad metují prichádzamev sobotu, po príchode Kubu Sedlaře zisťujem že prolog nie je v pondelok ale už v nedeľu.

13606759 1109899315715115 2430405651279196443 n

Závod začína už spomínaným Prologom ktorý má síce len 12km ale je to dobrá previerka pre všetkých zúčastnených aby pochopili čo ich v ďaľších dňoch bude čakať :)

Trať poznám časť s nej si prechádzame v predstihu. Poobedný štart a po pomerne svižnej jazde prichádzam do cieľa za 45minut čo mi nakoniec hodí 2 pozíciu. V prologu nie je núdza o naozaj technické zjazdy v kamenom koryte, hlinený jílový povrch s ihličím kde to naozaj moc nedrží, šotolinku, všetkého je dostatok hlavne v extrémne exponovaných terénoch. Kto má ale rád aspoň trošku techniku tak zažije bajkový orgazmus a vie že nasledujúce dni budú rozhodne zážívvné.

IMG 3350

Etapa 1.

Kleine Alpen

Po minulom roku viem že bude náročná, na štarte sa dozvedáme že kvoli návšteve papeža v Polsku a nejakých opatreniach kvoli NATO či čo je sprísnená hraničná kontrola, niektoré závody boli zrušené a Trilogy obišlo len s miernou zmenou trate a poriadatelia avizujú cca +20km o Half trati nepadlo ani slovo tak dúfam že sa nás to netýka...

Je odštartované trať sa mi vybavuje, neviem ako si stojím, súperov nepoznám, viem len že v prologu bol predomnou jazdec s BMC Racing Tomáš Kulhavý. Popisovať trať je asi naozaj zbytočné, slovami to opísať nejde, Trilogy si treba skúsiť aby človek pochopil o čo vobec ide nie je to žiaden horská Maraton, tu sa naozaj ukáže kto má "les, hlinu, kamene a aj nevyhnutelné pády" v krvi...

Na posledných 20 km mám na dohľad jazdca v drese BMC predomnou. Na poslednej občerstvovačke ho doťahujem ideme viacmenej spoločne s miernymi odskokmi. Vo výjazdoch mi mierne odskakuje v zjazdoch idem do predu ja. Keď už poznávam kde som snažím sa držať v predu, pri vjazde do techniky a singlu nad Teplicami viem že mám šancu. Dostávame sa na posledné metre traťe, prejazd cez hlavnú cestu som na špici a odskočený na cca 20m čo by malo bohate stačiť kedže poznám posledné metre a viem že tam nie je priestor na jeho nástup. Bohužial ale nastáva moja oudná chyba a pri odbočke s hlavnej cesty sa dostávam na parkovisko a bolo treba ísť nad parkoviskom takže sa dostávam medzi mantinele musím zostupovat a preskakovať a viem že takto hlúpo prichádzam o 1 flek. Do cieľa prichádzam cca 9 sek. za Tomášom Kulhaým (BMC Racing).

Sľubovaných 45 km s propozícii bolo nakoniec 60 km s prevýšením dačo cez 2000m.

IMG 3817

Etapa 2

Best of Relly Sudety

Kto šiel tento legendárny závod, údajne najťažši MTB Marathon v ČR čo do náročnosti trati asi bude mať predstavu ako vypadala etapa. Pre nás závodníkov to bol každopádne proti dňu predošlému oddychový ďeň, trať ide len cez české územie takže by mala sedieť sľubovaná trať 50km Half (70Extrem Race).

Štart s Teplic a zas pomerne slušné tempo, pred sebou som nevidel nikoho s mojich najhlavnejších súperov a nedokázal tak odhadnúť ako na tom som, postupne som začal sťahovať a predbiehať čo mi ešte viac zamotávalo hlavu na akej pozícii vlastne som, nakoniec som to už radšej nesledoval a snažil sa ísť čo možno najlepšie čo bolo po predošlom dni náročné. Na legendárny zjazd Hvězda som tento rok zvolil identickú stopu čo minulý rok a ukázalo sa to ako dobré rozhodnutie, v polovici mi teda vyskočila s pedálu tretra tak zbytok zjazdu som došiel na jednej nohe čo zožalo medzi fanúšikmi vlnu povzbudzujúcich pokrikov.

Trať ponúka napriek najmenšej obtiažnosti zo všetkých dní dostatok technického jazdenia. Do cieľa prichádzam osamotený tak ako som aj celý deň šiel na druhej pozícii a Tomáš Kulhavý mi nakladá bezmála 10 minut. Druhou pozíciou si ale upevňujem celkové poradie a viem že mám pekný náskok a ak nebudú technické ťažkosti mohol by som udržať aspoň to celkové druhé miesto. Tretí deň bude rozhodujúci ale vidina poslednej etapy snáď vydoluje nejakú tu silu naviac.

DSC 0291

Etapa 3

Vrani hory

Na túto etapu si matne spomínam viem že rozhodne nebude jednoduchá, niektore úseky mi dobre utkveli v pameti.
Snažím sa postaviť na štart malinko viac dopredu ako po iné dni, aj tak ale nemám prehlad o tom kde kto je. Viacmenej celú trať idem sám zo začiatku sa držím skupinky ktorá ide dlhú trať po rozdelení som už úplne sám a nevidím nikoho na dostrel ani vpredu ani vzadu. Pár ľudí dotahujem v technickom zjazde odskakujem Branovi Šukalovi ktorý je v celkovom poradí za mnou a viem že by som mal byť zas na druhej pozícii ale snažím sa navýšiť tempo a odskočiť mu aspon s dohľadu a trošku ho tak psychicky "zlikvidovať" To sa darí a po krásnych tecnických pasážach, tlačení ale už spokojný lebo viem že to je posledný ďen prichádzam do cieľa na druhej pozícii v čase 3:40:40 necelých 5 min za Tomášom Kulhavým.

13627207 1112001992171514 5985650397112382863 n

Celkovo mi teda vyšlo 2. miesto s čo ma samozrejme teší v etapáku aj keď skrátenej verzii naozaj nebola núdza o vysokú náročnosť či už výjazdov, zjazdov, techniky. Každopádne kto nezazil Trilogy ako keby ani nebol Biker... :) Náročnosť a niektoré úseky trati naozaj nejdú ani popísať preto som sa o to ani nesnažil, to si treba zažiť....

Akcia super, výborný support, fajná parta :)