Moje první enduro :-)

ETAPÁK TRILOGY = MASAKR MTB TRIPTYCH :D

10984156 728855053903396 433857040497280117 n
Řeknu to zase a znova: „Kdo nejel Trilogy", neprošel vysokou bajkerskou ;-)

Bez nadsázky se jedná o jedinečný a nejtěžší MTB podnik u nás.

Na start etapáku, který si za svou 4 letou dobu působnosti právem vydobyl značný respekt napříč bajkerským spektrem nejen českým, se stavím už po čtvrté. Se stejným respektem jako v letech minulých, leč s větší radostí a odlišnými očekáváními ;-)

Ty pramení z příjemné změny disciplíny. Možná tomu napomohl osud, který mě půl druhého měsíce pokoušel hnedle z jara. Zápal plic se mě držel jako klíště. Má pranostika na březen praví: „Celý březen v posteli = jarní příprava v pr.eli" :-D


S faktem, že letos to na nějaké maratonské závodní nasazení už nebude, se smiřuju překvapivě rychle a s novou rolí „víkendového jezdce" se i bez problémů sžívám. „Pozápalová" rekonvalescence se táhne, a tak využívám víkend co víkend svého nového oře, LAPIERRE ZESTY AM527, enduro bika posouvajícího limity především z kopce..Zdvih 150/150 umožňuje oproti HTčku neskutečné věci, když se nebojíš :-D Zkouším první skoky, učím se ho ovládat, objevuju, kam až mě pustí on a kam má hlava...Užívám si a čím dál tím víc a těším se na svůj první ENDURO ZÁVOD. Silničku protáhnu jen sporadicky a na "šoustíka" (htčko Ghost Lector) se práší :-D

DSC03168  DSC03238

Že Vám pojem Enduro nic moc neříká? Nevadí.. Doporučuji čtivý rozhovor s kamarádem a naším nejlepším enduro riderem, Jirkou Fikejzem ZDE.

 

PROPOZICE 


Propozice Trilogy„podobné" jako v minulých ročnících. PROLOG + 3 ETAPY dokonale prověří hlavu, techniku a fyzičku každého účastníka. Diagnóza pro maratonce i enduristy totožná: 230km během 4 dní a 8500 výškových...Já se tentokráte nemusím tolik honit do kopců a veškerou svou pozornost soustředěním na RZty (rychlostní zkoušky). Kdo by snad nabyl dojmu, že enduro závod je pro lenochy, toho vyvedu z omylu. Člověk sice nemusí „tolik" spěchat do kopců jako maratonec, nicméně v rychlostních zkouškách jede maximální podlahu a intenzitu. Přitom se jedná o vypíchnuté nejtěžší technické pasáže dané etapy, kde je třeba udržet maximální soustředění, abys v té rychlosti neudělal chybu a zbytečně nepadal. Do měřených úseků natáhli traséři kolem „sadisty",Vény Hornycha, ty největší špeky z kopce, neopomněli ale ani šlapavé pasáže po rovině a krátké stojky.


PROLOG aneb hltání prvních zkušeností


Do prologu jdu s ledovým klidem, což mě samotnou překvapuje. Endurem nepolíbená od sebe nemám nějaké šílené očekávání, není proč stresovat. Nezrakvit se a dojet do cíle-toť můj cíl prvního startu letošní sezony vůbec ..a že byl sakra znát..V každém brdku funím jak lokomotiva, stehniska pálí, chce se mi blinkat :D Co bylo v prvních RZtách si snad ani nevybavuju: rudo před očima kdykoli se tep přehoupl přes průměrnou denní hodnotu :D Jednotlivé RZty a jejich „terénní charakteristiku" krásně popisuje ve svém reportu Andrea Drengubáková, naše zkušená enduro závodnice.

IMG 6016 skalka  


Přesuny mezi RZtami absolvuju s klukama z Bikomaticu Ostrava, Nikym Ivanovem a Tomem Fickerem. Zvykám si pomalu na úplně jiný styl „závodění" než v maratonu. Před RZtou nahodit chrániče, vydýchat se, prohodit pár slov s „čipařem"(ten, co stojí u startu/cíle RZty) a pak si dupat svůj RZ interválek, co to jde. Takových bylo ve 12ti km prologu nemotaných hnedle 6. Prolog se od loňska téměř nezměnil, takže mě v něm nic moc nepřekvapilo..snad jen to, že respekt ve sjezdech je na novém stroji podstatně menší a všechno se najednou jezdí tak nějak podstatně rychleji :D. Na trati válčíme jen ve třech. Andrea Drengubáková mi nadělí v prologu minutu a další minutu nadělím já němce Sylvii Schmidt za sebou. Z výsledku nejsem nijak zklamaná, na premiéru dobrý a těším se na 1. Etapu.

11694952 738076429672208 1660059258806505432 n 1 IMG 6393


Kubajs si dojel 3. celkově a 2. v kategorii. Oproti loňsku si taky pořídil pod prdel tlumič, sice jen stovkový..i to je ve „Vénovinách" značná pomoc :D

 

1. ETAPA # Kleine Alpen


Těžká svou délkou i profilem. 75km/2.653 výškových echtovním terénem. Do kopce atakuješ úplnou špičku sedla a z kopce si hobluješ prdel pláštěm :D Dělám spoustu chyb. Na startech RZ si pravidelně zapomínám odemykat tlumič a vidlu. Tydle propriety na transferech mezi RZtami zamykám snad ještě z hard tailové nostalgie , nervozity z faktu, že „ten gauč pořád pruží" nebo snad z pouhé naděje, že ušetřím aspoň mizivé procento energie na zpevněných cestách (..těch ale na Trilogy moc není):-D...

IMG 6822 IMG 6820

V ostrých sjezdech už si netroufám pustit rodla a šmátrat kdesi po páčce tlumiče nebo locku vidlice a tak si hlasitě nadávám za své kontraproduktivní výmysly a trestám se na velkých balvanech a kořenech. Jindy po prudkém výjezdu před startem RZty zapomínám přehodit z kašpárka na těžší převod a tak po startu RZ, kdy je třeba pořádně šlápnout, se nejednou protočí nohy do prázdná, a tak tak to ustojím..Dále řeším marginální dilema: „Šlapavé pasáže dupat ve stoje nebo v sedě??" Fakt nevím, a tak vysouvám a zasouvám teleskop. sedlovku co chvíli a moje jízda spíš připomíná kopulační pohyby :-D

 IMG 6228  IMG 6447

Chci být rychlá, jsem zbrklá = hodně padám :D Snažím se vyjíždět všechny kopce, i když se přední kolo staví jak neposedný plnokrevník na zadní. Nedá mi to, nechci tlačit. Tím možná ztrácím síly. Fyzicky na tom nejsem nejhůř, holky enduristky mám daleko za sebou..i když, o to tu nejde :D Jedem spolu s Tomem Fickerem (Bikomatic Ostrava), chvílema se hecujem do kopců a dáváme si jak psi, ale je nám hej.


Do cíle dojíždím šťastná, že mé pády neodnesl materiál, ale "jen" koleno. Ve výsledcích krapet chaos. Soupeřka si nejspíš nepohlídala snímač chipu při průjezdu cílem poslední RZty (snímač zaznamená chip z řidítek do vzdálenosti 1,5m- pokud při průjezdu kolem něj zběsile nepípáš, neblikáš-jako bys RZtu nejel :D ),RZta se ji nezměřila, a tak jsem si chvíli užila svých pár chvil slávy na 1. místě, protože za nezměřenou RZtu dostala penalizaci pár minut..Nakonec po drobném handlování byl Andy doplněn „nějaký průměrný" čas.... Tady by se možná mohly sjednotit pravidla ;-) Velkou radost mně udělalo pár rychlejších RZ , to taky není špatný, říkám si a plná úplně nových dojmů a zkušeností se těším na 2. Etapu.


Jakub si vyjel 4. Flek celkově a 2. v kategorii

 

2. ETAPA # The best of Sudety


Pro mě nádherná etapa. 67km/2168 m výškových. I když trať Sudet straší spoustu maratonců ve snech. Videa z Hvězdy, Václava a Vodních Zámků se na netu těší velké sledovanosti (závodníci zde občas předvádějí hotové ekvilibristické kousky)..na Trilogy se jedná o „nejlehčí, jezdivou, odpočinkovou" etapu. Prostě to hrneš po balvanech a brzdíš co nejmíň :D RZty nádherné, ale dost šlapavé a fyzicky náročné.

IMG 7592 

V kopcích se s Tomem zase hecujem,nechcem si sešlapat naše papučky s karbonovou podrážkou a tak neslízáme skoro nikde :D ..brzo dojíždíme přední enduristy a jedem společně ve skupince...Hvězdu (8. RZ) letos sjedu jak po másle, v cíli mě pak mrzí, že zrovna tadle zůstane kvůli výpadku časomíry nezměřena..Přitom mohla rozhodnout o pořadí, protože byla dlouhá, šlapavá a s jedním delším kopcem, kde jsem ze sebe vydala naprosté maximum a fyzicky jsem na tom byla nejspíš o něco líp než holky.

IMG 7593 11666110 730500010405567 8045144169310660461 n

Od 1. Andrey mě dělí na 10ti RZtách pouhopouhých 12 sekund a z toho mám obrovskou radost. Jezdily jsme vyrovnaně. Rozhodovaly naprosté maličkosti- třeba občasná kolize s posledními maratonci, které jsem na trati míjela.. Ale na to se nehraje...S výkonem dne jsem byla naprosto spokojená..a těšila se, že se v poslední etapě poperu :-)

tom hvezda IMG 7808


Kuba 3. celkově a 1. v kategorii


3. ETAPA # Vraní Hory


Masakr. 82km/2500 výškových. Nejdelší etapa. Po 3 dnech tropického vedra a otravných ovádů mě nejvíc potěší pár mraků na obloze, které vnímám jako naprosté vysvobození..Únava se kumuluje, dlouhé kopce se zdají nekonečné..Od začátku šlapu s klukama a těší mě, že mi nijak neujíždějí. Zlobí a stresuje mě rozbitý teleskop..zajíždí víc a víc, chvílema šlapu jak kačena, což se zase nelíbí pravému kolenu. To drží pokupě díky tejpům a silou vůle už od první etapy, kdy políbilo X-krát zem :-/.

18841659294 15494dd47f k pad

Na 40.km přichází regulérní krize. Lovím v sobě poslední zbytky vůle. Sjezdy si užívám, i když jsou hodně příšné a chyby z únavy neodpouští. Nekonečné kopce se mi zajídají. Tom spěchá na večerní párty (pro mě nepředstavitelné křepčit po etapáku na parketu) , 2. půlku závodu jedu sama..Přede mnou a za mnou díra cca 10 minut.

11141135 930344717016526 7055004495042492723 n  Tom

Ve 4. Rztě se poroučím nekompromisně k zemi mezi volné kamení, mám chuť s tím praštit...Koleno píchá při každém šlápnutí. To dáš, už jen „půlka" závodu :D..jindy fakt, co utěší, dneska beznadějná představa..ale jedu..sunu se ..prokousávám se každým dalším kilometrem...Poslední hodinku závodu už šlapu s rohlíkem na ksichtě...Pokud se teď něco zásadního nepose.e na kole , pak jsem v cíli a 4 denní FESTIVAL BOLESTI (jak říkává jeden můj kamarád) mám za sebou. Tu euforii v cíli přeju každému.. Vyhrál každý, kdo dokončil závod.
Regulérní boj až do konce se soupeřkou se nekonal, bohužel závod v půlce vzdala, 3. žena za náma už měla velkého fóra.

Jakub 5. celkově a 3. v kategorii

 

Smekám před výkony nejlepších kluků jak z endura tak maratonu. Vyzdvihnout musím opět a zase práci mechošů- Meďocha s Mikešem..ti se trpělivě a pečlivě starali o naše bajky během etap i po závodě. Úmrtnost matroše byla naštěstí díky suchu menší. Mé díky patří taky motorkáři Honzovi Kuldovi, který v technicky obtížných pasážích hecoval a fandil..no a samo celému týmu pořadatelů, bez kterých bychom si o takovém závodě mohli nechat jenom zdát. No a parťákovi Tomovi tady děkovat nebudu a pozvu ho raději na pivo :D

IMG 8144 IMG 8119

Bez názvu

muzi-e

muzi

 

Kompletní výsledky

Pedálu zdar!

Karkule