Duatlon v Banskej Bystrici

Ahojte NOVATOP-áci J

Ešte ma asi nepoznáte, tak týmto by som sa Vám chcel priblížiť. Od februára som vo Vašom tíme, kam ma dotiahol Váš a a aj môj kamarát Tomáš Malátek.  A tak, ako Tomáš, som sa zaradil do sekcie triatlon. Týmto článkom by som Vám chcel priblížiť moj prvý pretek vo farbách NOVATOP Lapierre.

Môj prvý pretek som absolvoval 9.5.2015 v sobotu na Vlko-Hron-e Duatlon (mtb 30 + 10 trail) v Hronseku neďaleko od Banskej Bystrice na Slovensku. Tento pretek veľmi dobre poznám, keďže v Banskej Bystrici už žijem 11 rokov.  Prostredie je veľmi krásne, s veľmi peknými  výšľapmi a ešte krajšími  zjazdami, kde sa dá získať, ale aj stratiť.

VLKO-HRON 2015 Duatlon

Ráno pred štartom bolo pre mňa ako každé iné, rýchle raňajky dobalenie posledných vecí, naskladať bike do auta a vyraziť na diania. Samozrejme človek vždy premýšľa čo si doma ešte zabudol, čo si mohol  ešte zobrať a či je všetko ok.  Nad taktikou nikdy nerozmýšľam, neoplatí sa J

Ako inak , niekde po ceste  som sa ešte zamotal (zaniesť veci na pozávodovú grilovačku treba odniesť aj keby čo J ) u kamaráta sa potom chystala grilovačka na záhrade.  Ako som prichádzal na miesto činu, už to začalo. Ten pocit, ktorý pozná asi každý z nás pred štartom. Ten zvláštny pocit v bruchu a v nohách ´´zdravý predštartový stres´´. Po príchode na miesto som zistil potešujúcu správu ´´parkuje sa až tam vzadu´´ oznámil mi prvý usporiadateľ a vedel som, že s presunom vecí bude kus problém.  Rýchlo parknúť, vybrať bike, obliecť sa a premyslieť si ako sa zbaliť, tak aby som nebol ako mikuláš s darčekmi.  Aj tak mi to nevydalo!  Jedna taška s teniskami, v druhej flašky na pretek + doplmky (šiltík), ale zabudol som na to, že mám ešte veci aj pre kamaráta, ktorého som deň vopred registroval. Takže nakoniec som bol aj tak jako Mikuláš a hor sa do depa.

V depe sme sa stretli pekná partia kamarátov, a kým sa dostaneš ku svojmu boxu to na tomto preteku tak trochu trvá. Tam stretneš jedného kamaratá a tam zas ďalšiu kamarátku a takto to ide stále dokola. Keď som sa už vymotal a odložil věci, mal som asi 20 minut pred štartom, tak šup sa kus rozjazdiť , zobudiť nohy a rozdýchať sa.  A potom len prišla rana.  Na štarte už stál húf bikerov a bikeriek.  Štartovali  všetky kategórie, ktoré išli trať 30km + mi duatlon jednotlivci a štafety. Čiže reálne hrozilo, že sa bude štartovať z poslednej línie. Ale ako to býva v okolí Banskej Bystrice, každý každého pozná a bolo to teraz výhoda.  Videl som kamaráta asi v 1/3 štartovky, tak som sa tam hneď šupol.  Miesto len na bike, ale potlačili sme sa. Čím viac sa blížil čas štartu, tým viac nervozita stúpala. Tesne pred štartom sme dostali  info, že v jednom úseku sa veľmi padá ,tak to ešte viac stúplo.  Štarovalo sa o 10:20. 3 - 2 - 1- boooom! A celá ta masa  ľudí sa začala pomaličky posúvať.  Štart bol celkom hustý.  Bike na biku, preraďovanie,  klučkovanie pomedzi bikerov a tak ďalej.  Po prvých 300 metroch sa spravil celkom slušný hadík.  Po chvíli sa začalo stúpať, kde sa to trochu roztrhalo.  Čo sme tam boli kamaráti , tak sme sa držali stále pokope.  Na trati boli podľa mňa dva ťažšie zjazdíky.  Prvý sa celkom dal zvládnuť a práve o ňom nás pred štartom informovali.  V druhom zjazde,  kde som si myslel, že to poznám a nie je problém, to došlo!  Vynesenie v zákrute, následné vbehnutie do vymytého terénu plného kameňov,  koreňov,  lístia a už len myšlienky čo spraviť: „prejdem? -  neprejdem?  Čo je pod tým lístim?  Budem riskovať či nepreletím cez riaditka?“ Nakoniec som to vyriešil bezpečným položením na zem, ktoré bolo dosť aj cítiť na ramene, stehne a hlave L a ešte keď ostanete ležať na zemi pripnutý tretrami o bike a nie a nie vypnuť tretry.  Cítite sa ako chrobák, ktorý sa nevie obrátit na nohy.

 FullSizeRender  IMG 1742

Komická situácia J, a po tomto páde mi už všetci moji kamaráti,  čo sme spolu ťahali, ušli a nebolo ich už kde dobehnúť.  Celá trať sa ťahala krásnymi dolinkami a lúkami. Po bikovej časti som prešiel cieľom na 7 mieste.  A nasledoval dojazd do depa, kde som sa celkom rýchlo vymotal a vybiehal na 1-vé km trailu.  Z minulého ročníka som sa poučil, aby som neprepáli l začiatok behu ako minulý rok.  Prvé kilometre boli super,  bežalo sa po cykloceste bez asfaltu, ale asi po 2,5km bolo pár metrov po asfalte, ale tá najlepšia časť ma len čakala ´´ KOPEC´´ nie veľmi strmí, ale poctivo tiahly.  Následne sme prešli na lúky,  kde šli aj bike, ale v protismere.  Reliefovo bežecká časť bola naplánovaná hore – dole, čo bolo fajn.  Neprepálený začiatok behu mi ušetril sily na ďalšie výbehy, ktoré ma ešte len čakali. Nohy som, ale citil aj tak dobre, neboli veľmi v kŕči  ako minulý rok.  Beh mi ubehol  veľmi  rýchlo a keď som videl cieľovú rovinku , šiel by som ešte viac behať.  Nohy šli ako samé, ale už nebolo kam.  Do cieľa som dobehol celkovo na 10 mieste v kategórií.  Nakoniec to nebolo ani tých 10 km ako bolo v propozíciách, bolo to len 8 km.  Bikovú časť som šiel za 1:26:07 a bežeckú časť 42:20.

Po dobehnutí bol skvelý pocit!  Nikdy neľutujem  tento pretek.  Je v krásnom prostredí, s kopou kamarátov a známých, kde sa cítite najlepšie!

Kamaráti NOVATOP – PCI, neváhajte a príďte  pozrieť aj vy okolie Banskej Bystrice a trochu si zazávodiť.

Snáď sa už čoskoro uvidíme na budúcom  spoločnom závode J

S pozdravom  Kubo J