12 hodin X-Park – Holba

Lehce extrémní MTB 12 hodinovka

12h x-sportsVíceméně náhodou při plánování trasy pro pohodový bezproblémový rodinný podzimní víkend v Dolní Moravě pod Kralickým Sněžníkem jsem vygůglil tuhle akci: 12 hodinovku na bajkách v nedalekém Františkově. Závod, kdy se počítají ujeté okruhy, dokud nepadne limit 12 hodin, nebo neumře jezdec. Lidi z pořádajícího X-Sports si podle info z jejich webu zdá se libují v různých extrémech, no co, sezóna je u konce, tak proč se pořádně nezrušit, ne?

S 12 hodinovkou mám pár zkušenosti z domácí Raduně, letos jsem ji kvůli Sudetům vynechal, takže tohle může být taková důstojná náhrada a taky definitivní tečka za celou bajkovou sezónou. I předpověď počasí vypadá na příjemné babí léto.

Start je v mini-lyžařském středisku X-Park ve Františkově, osadě nedaleko Hanušovic. Předchozí ročníky pořádali někde u Brna na hodně jiné trati J, takže tady je to nový okruh i pro pravidelné závodníky. Z Dolní Moravy to pro mě znamená brzký ranní budíček a po páté ráno cca půlhodinový přesun do Františkova. Start za tmy 6:00, jízda v prvním kole neznámým terénem se světýlky. 

Jak to teda probíhalo? Celý okolí tam je samej kopec, takže bylo předem jasný, že rovinový dostih to teda nebude. Předem avizované a podle Polaru potvrzené parametry okruhu 14,5 km na délku, a necelých 500m na výšku i na papíře už něco předem naznačují, v praxi to pak byla krutá dřina. Profil okruhu je průzračně jednoduchý, nejdřív furt do kopce (a to do řádnýho kopce), pak furt z kopce. On ale ani ten sjezd nebyl úplně zadarmo, poslední zhruba 3 kiláky byla i technika po kořenech a šutrech a závěr namotanej po sjezdovce na mokrý trávě.

Začátek závodu, rozuměj první 4 hodiny, se mi jede docela fajn a taky celkem svižně, asi až příliš svižně, držím se poměrně vpředu, přede mnou odhadem tak čtyři pět lidi. Mezi 5. a 6. hodinou docela krize, přechází postupně do bezvědomí, platím daň za počáteční rychlejší tempo. V těch krpálech se moc odpočívat nedá, takže když ti dojde, bolí to trojnásob. Hodně sil stojí i ten sjezd, je třeba dávat bacha, docela mi to ale sedí, lidi kolem mě to jezdí znatelně pomalej, tak překvapivě rychle sjíždím ztráty ze stoupání a drží mě to nad vodou. Častější praxe v těžkých terénech se zdá se vyplácí. Trpělivě trpím a čekám, až sepne rezerva, postupně bolí záda, prsty od brzd a řazení, o nohách ani nemluvím ... Po šesti hodinách mi konečně naskočil záložní motor a taky jsem umravnil tempo na něčem trvale udržitelným pro tenhle profil. Ostatní při občasném míjení taky už nejsou úplně čerství, což dodá trochu sebevědomí. A jak známo, tenhle typ závodění je hodně o hlavě.

12h profil

Zkrátím to, dal jsem nakonec se značným přemáháním 13 kol (vítěz ujel 14), to představuje necelých 190 kiláků, nastoupáno něco kolem 6000m výškových. Za tu bolest beru 1.místo v kategorii 40 až smrt, flašku vína, poukazy na lyžovačku v x-park a zelenej bágl, výsledky jsou tady. Vydařená, z mého pohledu „nestandardní“ až trochu extrémní akce, komorní rodinná a hodně příjemná atmosféra v hezkém areálu x-park, zapálený pořadatel. Pocity: během závodu „co tady sakra dělám, jsem úplný debil takhle se ničit“, bezprostředně po „no dobrý, mám to za sebou, ale tohle už fakt nikdy víc“, tři dny poté „nebylo to zas tak hrozný, budou to zajímavý vzpomínky, možná za rok znovu“ J. Pokud se toho teda nebojíte, tak doporučuju vyzkoušet (jestli tuhle akci teda nevrátí na původní trať, což by byla podle mě docela škoda J). Lidi z X-Sports tuto akci podle všeho berou jako společné zakončení sezóny - dobrý tip i pro nás, ne? Tak snad zase za rok. 

 

Dolní Morava

V neděli se vydávám s Janou na bajkách na slíbenou rodinnou obhlídku Dolní Moravy a okolních kopců, které zatím moc neznáme, což teda byla původní a hlavní plánovaná náplň víkendu J. Musím říct, že tady za posledních pár let vyrostlo a pořád ještě vyrůstá super zimní středisko, kde se podle všeho nebudete nudit ani v zimě, ani v létě, ani na podzim, ani nikdy jindy …. Jednak je tady krásná příroda, zvlášť dneska – pravé babí léto, barevné podzimní stromy a slunko. 

dm smer slamenka 10 49 28

Pak tady taky velmi inovovali ubytovací kapacity a všechen ten turistickej cirkus kolem, wellnessy, lanovej park, je tu půjčovna Segwayů (takový ty divný elektrický nakláněcí dvojkolky), bobová dráha (bléé .. nemám rád když to nemůžu řídit) a další podobný srandičky, aby se tu lidi vyblbli, i když zrovna nejsou echt turisti. Monumentálně teda vypadá úplně novej hotel Vista přímo u lanovek, pohled na zaparkovaný auta naznačuje, kolik tak bude stát pokoj. Nicméně nedaleko zůstali v provozu i starší penziony a menší hotel ve stylu zotavovny ROH a s obrovským nápisem levné ubytování.

 dm vrstevnice pod vrcholem  dm vrstevnice kralicak

Pojímáme dnešek bajkově-výletně-nenáročně a jedem příjemným mírný lesním stoupáním z Dolní Moravy po červené cyklo-běžko-trase nejdřív směr Kraličák a pak pořád po červené na protější hřeben směr Slamník a chata Slaměnka (cca 1200 n.m.). Je to celkem easy okružní cesta, cosi kolem 16km až k chatě Slaměnka na hřebeni, nastoupáno 530m výškových. Závěrečný 4 kiláky je dlouhá příjemná hřebenová vrstevnice s krásnými výhledy na protější Kraličák, fajn cesta, celou dobu až k vrcholu liduprázdno. Nahoře u horní stanice lanovky zrovna bagrujou novou sjezdovku a zasněžování z vrcholku Slamníku, prý nejprudší sjezdovka na Moravě. Sjezdovky a vůbec celej areál vůbec nevypadá zle, dovedu si tu představit při dobrým počasí fakt skvělou lyžovačku.

dm singl start 13 29 56  dm singletrails 

Směrem dolů chci vyzkoušet letos nově otevřené Singletrails Dolní Morava. Singletrail - už trochu ošoupaný módní název pro bajkerské povyražení na čemsi o poznání užším a náročnějším, než je standardní lesní cesta, uvidíme. Trail se klikatí zpod Slaměnky cik-cak dolů lesem a skrz sjezdovku ke spodní stanici lanovky u hotelu Vista, má zatím něco přes 4 kiláky. Je to takový ten „hladký“ hliněný bajkparkový trail, sem tam hrbek a menší skoček, nějaký šutr a kořen, místy nějaké klopenky a prudší zavřené točky, dřevěné lávky pro přejezdy nesjízdných míst, docela zábava, žádný velký extrém. Při opatrné jízdě i pro trochu vyježděného XCčkaře bez nějakého opancéřování poměrně easy ke zdolání, při větší rychlosti se samozřejmě dá rozplácnout o strom. V nejhorším se dá na pár místech z trailu vystoupit na lesní cestu. Zatím teda jen jeden trail plus jeden nějakej menší pro děcka, ale plánují tu další. Ale jo, docela hezký a určitě i pro mě jako non-frírajdera zpestření výletu, i když úplně moje krevní skupina to není, Rychlebské stezky jsou prostě no.1. Je jasný, že pro letní vytížení střediska tohle bude plus, i v našem penzionu bydlela parta polských týpků a nějací češi s dvacetikilovýma bajkama a s programem lanovou nahoru - trailem dolu.

Přijde mi, že turistickej byznys tady mají hodně promyšlenej, a to včetně detailů, jako logo areálu, jednotný oblečení zaměstnanců v hospodách, v servisech, v obchodech, na lanovkách a tak podobně, jak je to k vidění roky třeba u rakušáků. Je znát, že už tu protekly pěkný prachy, všechno nový, na ničem nešetřili, další věci se budujou. Dnešní mimosezónní ceny přijatelný, v plný sezóně to bude asi o chlup horší, hodnotíme velmi kladně – TOP areál se vším všudy. Dneska jen krátká ochutnávka, ale jinak tuším v těchto končinách včetně polské části kraličáku velký bajkový potenciál, určitě plánuju se sem vrátit na delší akci.