ČP XCM 4. - Ústí nad Labem

O uplynulém víkendu jsem se postavil na start dalšího závodu Českého poháru v dlouhém maratonu 
Který se konal v neděli 26.7. u Ústí nad Labem v obci Povrly.

V rámci závodu RWE Okoloústí seriálu Tour Cyklomarathon tu byly připraveny dvě tratě, vedle té pohárové s avizovanými 
úctyhodnými proporcemi 90 kilometrů a 3000 metrů převýšení, která se jela na dva stejné okruhy, také trať poloviční
Pravá a poctivá maratonská trať s dlouhými a prudkými stoupáními, navíc "vylepšená" o podmáčené a bahnité úseky, svou spravedlivostí dělala mnohým závodníkům problémy. Vždyť na dlouhé trati byla téměř padesátiprocentní úmrtnost. Někteří maratonci závod po absolvování prvního kola vzdali, jiní se nevešli do určeného limitu tří a půl hodiny na první polovinu závodu.

Start byl naplánován nezvykle pozdě a to na jedenáctou hodinu. V pátek jsme proto mohli jít později
spát a ráno si déle pospat. To však nebyla dobrá taktika, protože jsem byl vzhůru už ve čtvrt na sedm a již jsem nezabral.
Zato Otec a Jiří Šitavanc s konkurenčního teamu Ghost, který s námi sdílel pokoj na ubytovně vyspávali snad do devíti.
Ráno mě navzdory předpovědi překvapilo teplotou okolo osmnácti stupňů, využil jsem toho a posnídal v přilehlém parčíku.

Těsně před jedenáctou hodinou jsem se postavil na start. Asi pět set metrů po startu při nájezdu do prudkého asfaltového
kopce s dva a dvaceti procentním stoupáním se rozjelo pekelné tempo, které jsem akceptoval jen asi prvních tři sta metrů,
přesněji do té doby něž mně zase začala nesnesitelně bolet levá noha, ještě dozvuk zranění z maratonu na Bike Vysočina.
Poté jsem musel zvolnit a nějak to vydržet do prvního sjezdu kde jsem věděl, že se mi noha uvolní a budu moci pokračovat v závodě. Celá trať byla řádně podmáčená a rozbahněná, sjezdy byli vcelku technické a těžké, to my ale vyhovuje a získávám tak.
V prvním sjezdu jsem si doskočil skupinku od dvacátého místa, té jsem ale v vzápětí ujel abych v dalším doskočil skupinku
od patnáctého místa s touto jsem již absolvoval první půlku závodu. Po nájezdu do druhého kola jsem již pokračoval sám
a dojížděl další osamocené soupeře, Takto jsem se posunul v cíli na celkové deváté místo. Což považuji za dobrý výsledek.
Mohlo to být i lepší nebýt té bolavé nohy po startu.

Trat závodu byla těžká a spravedlivá tak jak to má být. Svědčí o tom i průměrná rychlost okolo 19 km/h prvního a druhého v pořadí, Tomáše Vokrouhlíka a Jana Hrušky. Takových je u nás opravdu málo a je škoda že si kvůli termínové kolizi a nedělnímu termínu nenašlo na závod cestu více lidí. Zkrátka nebyl to žádný polet alias kolopro (aneb furt po poli 40 km/h) mediální ohlas byl před i po závodě ale výborný.

Po tomto závodě jsem se posunul na třetí příčku celkového hodnocení Českého poháru a jsem jen zvědav, jestli se mi ji podaří udržet. Další závod se jede 8. 8. v Písku.

Jakub Sedlář