Rallye Sudety- opravdový bajkmaraton

Specialized Rallye Sudety.

Druhá sobota v září je u mě již tradičně spjata s jedním z posledních opravdu bajkových závodů u nás. Letos jsem na Sudety vyrazil s Renčou, která v souvislosti se zdravotními problémy docela váhala jestli se vůbec postaví na start tak těžkého závodu a chtěla ho hlavně dojet a užít si její tolik milované sjezdy. Já měl za cíl nezničit kolo, jako se to povedlo na etapáku v létě a užít si nádhernou trať hlavně ve směru z kopce dolů.

s_kuba

Do Teplic nad Metují  dorazíme v páteční podvečer, po opravdu výživné jízdě přes Polsko. Prezentace je v pohodě, potkávám hodně známých, ale není moc času, pokecáme v závodě… rychle uvařit nějaké těstoviny, rozebrat taktiku s Tomem Gladišem (Galaxy team Hranice), fotografem Mirkem a Danou, kteří byli s námi ubytováni u manželů Krtičkových. Pro nás již tradiční ubytování při účasti na všech místních závodech. Start v osm, budíček v šest, pořádně se nadlábnout a jde se na to. Všichni jsme v klidu, žádný stres, dokonce i Renča je v pohodě, to se stává tak dvakrát za rok :-)

Samozřejmě, že se zase nestíháme ani moc rozjet, ale na to bude času dost. Po startu je to docela fofr, každý chce být při nájezdu do úvodního tříkilometrového stoupání na Bišík vepředu. Jede se docela svižně, i přesto odjíždí nějaký Veverka z Cyklomaxu v domnění, že na vrcholu je prémie jako každý rok. V půlce stoupání za to bere Ivan Rybařík, chvíli se snažím udržet v první skupině, ale při pomyšlení na to, jak to bude bolet na takovém 100km si zvolním, což jsem neměl dělat. Zůstáváme  ve třech a marně se snažíme dojet první skupinu, gumujeme se dvě stě metrů za nimi a nic z toho.

 

Raději si zvolním a počkám na druhou skupinku, kde jede Radek Fiala a čelo krátké, která startuje zároveň. Počátečních třicet kilometrů je fakt pro pražáky a je lepší si to objet někde zašitý. Sudety začínají až na rozdělení obou tras. Při nájezdu do té těžší části tratě se sjedeme asi v pěti, kteří později pojedeme o desátý flek. Tak jsem docela v klidu a snažím se buď do každého sjezdu najíždět první, nebo si v kopci zvolním abych se moc nevyždímal a zase si je v technice dojíždím.

hvezda

Brzy jedu ve třech, jenže mi padá řetěz a sukuje se za kliku, zastavuji a tahám ho ručně ven, za nedlouho znova to samé… A jedu sám, v tech. úsecích mi to ani nevadí, ale pořád nemůžu ty dva dojet a nějak se nechci do kopce pořádně zmáčknout. Tak za to platím, na 80km přicházejí roviny, které jedu za svoje a docela nadávám, kdo to tady letos postavil! Ve stoupání na hvězdu už cítím docela krizi, nikdo za mnou nikdo přede mnou, tak sesednu a orám zem pěšky. Na hvězdu přijíždím docela prošitý, jako vždy a jako vždy nevím kudy mám jet, takže se nezavděčím houfu diváků čekajícím na krev a druhou půlku seběhnu. (příští rok si tam musím v pátek konečně zajet). Pak mě čekají nové úseky přes louky, kde mi to najednou začne táhnout. Na první i druhou Ostaš vyjíždím docela svižně a poslední kopec na Bišík dávám na velkou, ale už nikoho nedojíždím a končím 15.

  s_rena_hvezda                                                            

Jsem vcelku spokojený, letos jsem si to opravdu užil jen mi zbylo dost sil a mohl jsem se i víc potýrat JTak se ještě vydávám za Renčou, jedu na předposlední občerstvovačku,(cestou se mi podařilo píchnout zadní kolo :) tam pojídám výborné buchty a pozoruji uvolněnou atmosféru. Renča za nedlouho přijíždí, absolvuji s ní posledních 20km. Ani nevypadá že by to potřebovala, pořád něco mumlá, jak jí všechno bolí a přitom se směje. Užíváme si večerní vyhlášení, někteří v bolestech, já už asi s třetí porcí ryzota.

 s_ren

Ale stálo to za to, Renča se umístila celkově druhá (za Pavlou Novákovou) a první v kategorii jakožto  Velká Sudetolady-  kombinaci dlouhé varianty silničních (175km) a bajkových sudet (115km). Oba už se těšíme, až se do Adršpachu zase vrátíme. V neděli dáme lehkou projížďku, oběd a procházku po Ostaši, je nádherně a teplo ani se nám nechce domů…

 

Výsledky zde: http://www.sportsoft.cz/cs/zavod/overview/671

Foto bude zanedlouho zde: http://www.redpointteam.cz/zavody/rallye_sudety/rallye_fotogalerie/index.html

Reportáž v archivu ČT zde ... 

 

Jakub

 

s_vyhlaseni